bramborová kaše domácí, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz

bramborová kaše domácí

Množství:
X

Energie: 620,51 kJ
Kalorie: 148,3 kcal
Jednotka: 1x porce (200 g)
Kategorie: Přílohy
Bílkoviny: 3,62 g
Sacharidy: 24,38 g
   Z toho cukry: 8,06 g
Tuky: 3,24 g
   Z toho nasycené mastné kyseliny: 1,92 g
   Transmastné kyseliny: 0,420 g
   Cholesterol: 3,3 mg
Vláknina: 3,54 g
Sodík: 0,060 g
Vápník: 110,32 mg
GI: -

Obsah potraviny:

 Bramborová kaše  je pokrm připravovaný z vařených brambor.  Brambory se uvaří, rozšťouchají nebo rozmixují a přimíchá se do nich mléko, sůl a máslo.

Brambory jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C, který se ale tepelnou úpravou částečně rozkládá, přesto ho v bramboře zůstane dost. Obsahují i vitamíny skupiny B (B1, B6 a B9) a minerály, hlavně draslík a malé množství hořčíku a železa. Sacharidy jsou ve formě škrobu, který je hlavním zdrojem energieBrambory neobsahují skoro žádný sodík a jen malé množství tuku. 

Vliv na zdraví:

 Vláknina přispívá k pocitu plnosti a podporuje trávící funkce. Vitamín C má příznivý vliv na zdravotní stav pokožky, zubů, dásní, svalů a kostí. Vitamíny skupiny B se podílí například na udržování zdravé pokožky a nervového systému. Draslík se podílí na přenosu nervových impulzů a regulace tlaku krve. 

Praktické rady:

Mléko a máslo můžeme nahradit vývarem.

Do bramborové kaše můžeme přidat i další přísady jako je česnek, sýr, kousky slaniny, kysanu smetanu, smaženou cibulku, hořčici, muškátový oříšek, nasekané bylinky. Do francouzské variace se přidává vaječný žloutek a vše se lehce zapeče.