brambory americké, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz

brambory americké

Množství:
X

Energie: 425 kJ
Kalorie: 101,58 kcal
Jednotka: 1x 100 g
Kategorie: Přílohy
Bílkoviny: 4 g
Sacharidy: 12 g
   Z toho cukry: -
Tuky: 2 g
   Z toho nasycené mastné kyseliny: -
   Transmastné kyseliny: -
   Cholesterol: 100 mg
Vláknina: 2 g
Sodík: -
Vápník: -
GI: -

Obsah potraviny:

americké brambory se prodávají jako mražený polotovar. Jde o bramborové měsíčky se slupkou, které jsou předsmažené v oleji a určené pro další tepelnou úpravu (smažení, pečení v troubě).

Vliv na zdraví:

kupované americké brambory se příliš neslučují se zdravým způsobem života, a to i přesto, že mají díky slupce více vlákniny, než třeba hranolky. Obsahují tuk, jehož původ někdy ani neznáme (na výrobcích se zpravidla uvádí jen „rostlinný olej“). Při druhotném smažení navíc mohou vznikat některé kancerogenní látky (látky podporující vznik rakoviny). Pokud nemáte potíže s hmotností a jste zdrávi, občas si tuto přílohu můžete dopřát. Lépe ale uděláte, když se vyhnete dalšímu smažení již předsmaženého výrobku (použijte troubu).

Praktické rady:

připravte si tuto přílohu z čerstvých brambor. Místo klasického fritovacího hrnce použijte pečící troubu, remosku nebo moderní přístroj spojující pečení a fritování (využívá kombinace horkého vzduchu a malého množství oleje). Americkým bramborám z rychlých občerstvení a méně kvalitních restaurací se snažte raději vyhnout (často se zde používá velké množství starého přepáleného tuku).