Chira listový špenát porcovaný, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz

Chira listový špenát porcovaný

Množství:
X

Energie: 216 kJ
Kalorie: 51,62 kcal
Jednotka: 1x 200g
Kategorie: Zelenina mražená
Značka: Chira
Bílkoviny: 6,2 g
Sacharidy: 1 g
   Z toho cukry: 0,600 g
Tuky: 1,6 g
   Z toho nasycené mastné kyseliny: 0,200 g
   Transmastné kyseliny: -
   Cholesterol: -
Vláknina: 4,2 g
Sodík: -
Vápník: -
GI: -

Obsah potraviny:

Špenát obsahuje víc než 88% vody a poměrně vysoké množství bílkovin. Je plný vitamínů, najdeme zde vitamíny A, C, E, K, vitamíny ze skupiny B, betakaroteny a jiné látky s antioxidačními vlastnostmi. Mimoto obsahuje mnoho minerálů – železo, sodík, draslík, vápník, hořčík, cholin a inositol. Špenát obsahuje i rostlinné látky, fytohormony, které pozitivně působí na rozvoj svalstva.

Vliv na zdraví:

Antioxidanty zabraňují působení škodlivých volných radikálů, pomáhají udržovat dobrý stav kardiovaskulárního aparátu a jsou prevencí rakoviny. Konzumace špenátu je dobrá pro rozvoj červených krvinek, erytrocytů, je důležitá i pro plodnost ženy a dobrý průběh těhotenství. Další látky ze špenátu jsou důležité pro zdravý vzhled kůže, vlasů nebo nehtů a pevnost kostí a zubů. Má blahodárný účinek na zrak, chrání sliznice a tím předchází různým onemocnění (např. bronchitidě) a kladně ovlivňuje i duševní zdraví a posiluje imunitní systém a mozek.

Praktické rady:

Je dobré kupovat lístky pevné, nesvázané a nezežloutlé. Skladujte méně než 3 dny, brzy totiž vadne a ztrácí nutriční hodnoty. Pokud chceme zamrazit, nejprve spaříme horkou vodou a případné nasekáme. V kuchyni ho využijeme ve formě protlaku k masu a knedlíkům. Dobrý je i do salátu nebo zapékaný s těstovinami se sýrem nebo smetanou. Je z něho i vynikající polévka.