lněné semínko drcené, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz

lněné semínko drcené

Množství:
X

Energie: 98,61 kJ
Kalorie: 23,57 kcal
Jednotka: 1x porce (5 g)
Kategorie: Cereálie a musli
Značka: Das Gesunde Plus
Bílkoviny: 0,915 g
Sacharidy: 0 g
   Z toho cukry: 0 g
Tuky: 2,1 g
   Z toho nasycené mastné kyseliny: 0,185 g
   Transmastné kyseliny: -
   Cholesterol: -
Vláknina: 1,93 g
Sodík: -
Vápník: 11,25 mg
GI: -

Obsah potraviny:

Lněné semínko obsahuje množství vitamínů skupiny B, vitamín E, selen, zinek, vápník, hořčík, železo, mangan a draslík. Jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin, velkého množství rozpustné i nerozpustné vlákniny, lignanů, polyfenolů, fytoestrogenůči či kyseliny alfa –linolenové.

Vliv na zdraví:

Mezi příznivé účinky konzumace lněného semínka patří ochrana před onemocněním srdce, protivirové, protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky. Stabilizuje cukr v krvi, podporuje hubnutí a působí i prevetintivně proti rakovině prsu. Při zácpě má mírně projímavý efekt, váže na sebe škodlivé látky a díky obsahu vlákniny a slizu pomáhá změkčovat stolici. Zvyšuje pružnost šlach a odolnost kloubů. Přítomnost fytoestrogenů zmírňuje návaly horka při menopauze a obtíže při premenstruačních problémech, upravuje hormonální hladiny. Konzumace lněného semínka před porodem uvolňuje porodní cesty a stimuluje tvorbu mateřského mléka. Využívá se i při kožních problémech nebo s potížemi se žaludkem (vředy, záněty). Lněné semínko může mít i nežádoucí účinky. Jedná se o nevolnost, zvracení, průjem nebo bolesti břicha. Diabetici a lidé s krvácivými projevy nebo potravinovými alergiemi by měli konzumaci lněného semínka konzultovat s lékařem.

Praktické rady:

Semínko je nutné důkladně rozkousat nebo rozdrtit, jinak projde trávicím traktem naprosto neporušené a efekt je nulový. Je možné je přidat celé např.do jogurtů, müsli, pečiva, salátů, polévek, karbanátků nebo ho použít jako dekoraci pečiva Při požití drceného nebo čerstvého semínka je nutné hodně pít Na zevní použití se doporučuje nasypat semínka do látkového sáčku a spařit horkou vodou přes látkový sáček, chvíli v lázni ponechat a sáček přikládat na postižená místa.