jablková žemlovka, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz

jablková žemlovka

Množství:
X

Energie: 1 294 kJ
Kalorie: 309,27 kcal
Jednotka: 1x 200g
Kategorie: Hotová jídla
Bílkoviny: 10 g
Sacharidy: 45,24 g
   Z toho cukry: 21,92 g
Tuky: 9,64 g
   Z toho nasycené mastné kyseliny: 3,34 g
   Transmastné kyseliny: -
   Cholesterol: -
Vláknina: -
Sodík: -
Vápník: -
GI: -

Obsah potraviny:

klasická jablková žemlovka se vyrábí ze staršího bílého pečiva, které se namáčí ve směsi mléka (smetany), cukru a vajec (nebo jen žloutků) a skládá na vymaštěný pekáč. Náplň se připravuje smísením jablek, cukru, vanilkového cukru, skořice a rozinek a vrství na navlhčené pečivo. Následně přijde další vrstva namočeného pečiva, na které se přidají plátky másla a žemlovka se dá péct.

Vliv na zdraví:

jablková žemlovka je energeticky vydatné jídlo, které by se na racionálním jídelníčku mělo objevovat spíše pro zpestření.

Nadměrný příjem energeticky bohatých sladkých pokrmů, může vést k tvorbě zubního kazu nebo být příčinou nadváhy, obezity, hyperaktivity a dalších zdravotních potíží.

Praktické rady:

před dohotovením je možné zemlbábu pokrýt sněhem z vyšlehaných vaječných bílků a vrátit do trouby, dokud sníh nezezlátne.

Upečte si domácí jablkovou žemlovku z celozrnného pečiva, a pokud držíte redukční dietu, nezapomeňte na to, že jde sice o pokrm s vyšším zastoupením vlákniny, ale jeho energetická hodnota je přibližně srovnatelná!

Cukr lze nahradit stévií, medem, melasou apod.