špenátový protlak mražený, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz

špenátový protlak mražený

Množství:
X

Energie: 99,89 kJ
Kalorie: 23,87 kcal
Jednotka: 1x 100g
Kategorie: Zelenina mražená
Bílkoviny: 2,071 g
Sacharidy: 3,235 g
   Z toho cukry: -
Tuky: 0,299 g
   Z toho nasycené mastné kyseliny: 0 g
   Transmastné kyseliny: 0 g
   Cholesterol: -
Vláknina: 2 g
Sodík: -
Vápník: 129,995 mg
GI: -

Obsah potraviny:

Špenát obsahuje víc než 88% vody a poměrně vysoké množství bílkovin. Je plný vitamínů, najdeme zde vitamíny A, C, E, K, vitamíny ze skupiny B, betakaroteny a jiné látky s antioxidačními vlastnostmi. Mimoto obsahuje mnoho minerálů – železo, sodík, draslík, vápník, hořčík, cholin a inositol. Špenát obsahuje i rostlinné látky, fytohormony, které pozitivně působí na rozvoj svalstva.

Vliv na zdraví:

Antioxidanty zabraňují působení škodlivých volných radikálů, pomáhají udržovat dobrý stav kardiovaskulárního aparátu a jsou prevencí rakoviny. Konzumace špenátu je dobrá pro rozvoj červených krvinek, erytrocytů, je důležitá i pro plodnost ženy a dobrý průběh těhotenství. Další látky ze špenátu jsou důležité pro zdravý vzhled kůže, vlasů nebo nehtů a pevnost kostí a zubů. Má blahodárný účinek na zrak, chrání sliznice a tím předchází různým onemocnění (např. bronchitidě) a kladně ovlivňuje i duševní zdraví a posiluje imunitní systém a mozek.

Praktické rady:

V kuchyni ho využijeme ve formě protlaku k masu a knedlíkům. Dobrý je i zapékaný s těstovinami se sýrem nebo smetanou. Je z něho vynikající polévka.