Olomoucké tvarůžky, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz

Olomoucké tvarůžky

Množství:
X

Energie: 541 kJ
Kalorie: 129,3 kcal
Jednotka: 1x 100 g
Kategorie: Sýry měkké a tvrdé
Bílkoviny: 28 g
Sacharidy: 2,6 g
   Z toho cukry: 2,6 g
Tuky: 0,500 g
   Z toho nasycené mastné kyseliny: 0,200 g
   Transmastné kyseliny: 0,260 g
   Cholesterol: 3 mg
Vláknina: 0 g
Sodík: 0,192 g
Vápník: 130 mg
GI: -

Obsah potraviny:

jedná se o zrající sýr, který vyniká zejména svým vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Obsahuje ale také velké množství soli. Základem pro jejich výrobu je odstředěné mléko. Na trhu je možné dostat i ochucené druhy tvarůžků (červená paprika, zelený pepř, kmín, česnek či restovaná cibulka) a to v různých tvarech.

Vliv na zdraví:

Olomoucké tvarůžky obsahují velké množství soli (max. 5,5 %), což v praxi znamená, že konzumací 100 g tohoto sýru přesáhnete doporučenou denní dávku soli pro dospělou osobu. Proto se tento sýr hodí spíše pro osoby zdravé. Naopak není vhodný zejména pro lidi s vysokým krevním tlakem či pro pacienty s ledvinovými potížemi. Vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuku ocení zejména lidé redukující svou hmotnost a kulturisté. I ti by však měli pamatovat na jejich vysoký obsah soli, který zatěžuje ledviny a způsobuje otoky. Tvarůžky proto konzumujte s mírou.

Praktické rady:

pokud se o tomto sýru chcete dozvědět víc, můžete navštívit Muzeum Olomouckých tvarůžků přímo v prostorách původní výrobny v Lošticích. V nedaleké podnikové prodejně v Lošticích lze poté nakoupit kompletní sortiment a to včetně tvarůžkových specialit. Pokud chcete něco opravdu extra, jistě vás zaujme také Tvarůžková cukrárna, která nabízí řadu sladce se tvářících, ale slaně chutnajících dobrot.